Dragi putnici,
Na linku ispod možete pogledati celokupnu ponudu aranžmana za jesenja putovanja u Beč:
www.amostravel.rs/aranzmani/bec-jesen-2019
Outlet Parndorf – Beč – Dvorac Šenbrun – Prater – Muzej čokolade – Dunavski toranj
BEČ je glavni grad republike Austrije, nalazi se na severozapadu zemlje i u njemu danas živi nešto više od 1,5 miliona stanovnika (prema nekim procenama čak jedna petina je iz područja bivše Jugoslavije). Ova moderna metropola koju godišnje poseti čak 4,5 miliona turista iz celog sveta čini jednu od devet austrijskih pokrajina i spada u 10 najrazvijenijih evropskih gradova.
Beč je idući od centra ka periferiji podeljen u 23 oblasti tzv. distrikta kroz koje prolazi dobro organizovani gradski prevoz- 5 metro (U-Bahn), 113 autobuskih i tramvajskih linija. Na ulicama dominira arhitektura XIX veka, uglavnom baroknih i renesansnih zdanja, a mogu se videti i brojna moderna dostignuća, poput zgrade Muzeja savremene umetnosti. Uređeni parkovi, odlični restorani, stare poslastičarnice i vinski lokali su još nešto čime se Bečlije mogu pohvaliti.
Istorija
Prve ljudske naseobine pronađene na teritoriji grada potiču iz mlađeg kamenog doba (5000 godina p.n.e.), a masovniju plansku izgradnju započeli su još Rimljani. U periodu do početka vladavine Habsburgovaca Beč se značajno proširio, podignuti su prvi bedemi, izgrađeni manastiri, razvila se trgovina…Narednih 600 godina obeležila je vladavina ove dinastije i u tom periodu stvorena je jedna od najvećih svetskih imperija. Sliku Beča u XVIII veku obeležava barok, vladavina cara Karla VI i njegove ćerke nadvojvotkinje Marije Terezije. Kobni hici ispaljeni u Sarajevu bili su povod za izbijanje Prvog svetskog rata, a kraj istog, poraz Nemačkog Carstva i Austro-Ugarske primorali su nekada moćno carstvo na novi poredak. Kao posledica toga 1918. godine proglašena je republika Austrija, a Beč je postao njen glavni grad. Od Hitlerovog ulaska u zemlju 1938. godine, pa do kraja II svetskog rata Beč je doživeo da čak 42 puta bude bombardovan, čime su značajni delovi grada pretvoreni u pepeo i prah. Konačno, 1955. u bečkom dvorcu Belvedere Austrija ponovo stiče svoju nezavisnost i proglašava “večnu neutralnost”.
Znamenitosti
Šenbrun – palata podignuta kao letnja rezidencija Habzburških vladara deo je UNESCO-ve liste svetske kulturne baštine i jedan od najznačajnih kulturno-istorijskih spomenika. Impresivne odaje Marije Terezije, Dvorana ogledala u kojoj je još kao šestogodišnjak Mocart nastupao, galerije, balske dvorane, veličanstveni vrt sa botaničkom baštom i najstarijim baroknim zoološkim vrtom samo su deo ovog bogatog kompleksa.
Prater – zabavni park sagrađen još davne 1776. godine i danas privlači posetioce nekom od svojih 250 različitih atrakcija: otvoreni bazeni, fudbalski stadion, hipodrom, rolerkosteri, kuće straha, liliputanski vozić, čuveni ringišpil-točak Riesenrad sa čije visine od 60 metara se pruža pogled na ceo Beč…
Ringstrasse – bulevar nastao 1857. godine na mestu srednjovekovnih zidina koje su nekad štitile Beč od napadača; danas okružuje najuži centar grada unutar koga se nalaze najznačajnije državne ustanove: Parlament Austrije, palata Hofburg, gradska skupština (Rathaus), čuvena Bečka opera, Dvorsko pozorište, planetarijum, bečki državni univerzitet…
Belvedere palata – nekada je služila kao letnja rezidencija princa Eugena Savojskog, dok je danas dom galerije u kojoj se nalaze remek-dela austrijskih i francuskih slikara. Posebno je atraktivna za posetu leti, zbog veličanstvenog parka koji je okružuje.
Hofburg – kompleks carskih rezidencija dinastije Habsburg. Impresivno zdanje u centru Beča u kome se danas nalazi zvanična rezidencija predsednika Austrije. Obuhvata 6 muzeja, Trezor, Nacionalnu biblioteku, školu jahanja, Riznicu, Kapelu…
Donauturm ili Toranj Dunav – sa visinom od 252 metra grantuje najlepši pogled na ceo Beč i okolinu. U sklopu tornja nalazi se restoran koji se postepeno rotira, tako da uz piće ili obrok možete uživati u panorami grada.
Muzejska četvrt – jedan od najvećih muzejskih kompleksa na svetu i mesto gde se preko cele godine održavaju najveći međunarodni festivali, koji okupljaju umetnike iz celog sveta. Ovde je smešteno čak 10 kulturnih institucija: Muzej Leopold, Muzej savremene umetnosti, Kunsthale, Tanzquartier…
Čuvena Saher torta
Austrijanci se mogu pohvaliti kako je baš Beč bio mesto gde je nastala na daleko čuvena Saher torta. Verovatno najpoznatija čokoladna torta svih vremena sastoji se od čokoladnog patišpanja koji se seče na tri dela, dok se između stavlja džem od kajsija.
Ova neodoljiva poslastica bila je predmet dugogodišnjeg spora između hotela Saher i poslastičarnice Demel, oba tvrdeći da samo oni poseduju dobro čuvani, originalni recept. Presuda je otišla u korist hotela, pa je Demel morao od osmisli novo ime za svoju tortu. Danas ipak svaki kafe u gradu ima svoju verziju Saher torte. Ne razlikuju puno i sve su odlične.